Mi az a zsugorodás?

Meghatározás - mi az összehúzódások csökkenése?

A fogamzásgátló csepp egy infúzió, amely az oxitocin hatóanyagot tartalmazza. Ezt az infúziót szülészetben használják gyógyszerekkel történő szülés előidézésére. Ez azt jelenti, hogy ezt az oxitocint a szülés indukálására használják. Ennek lehetővé kell tennie a spontán kézbesítést, ha a határidőt elmulasztják.

Az oxitocin egy olyan hormon, amelyet az emberi test természetesen előállít. A szülés alatt és után a méh izmainak összehúzódása és ezáltal elősegíti a szülést. Az oxitocin erősíti az anya és a gyermek kötelékét és elősegíti a tej kiválasztását a mellből. Az oxitocin név az ókori görögből származik, és azt jelenti: "könnyen szül".

Tudjon meg mindent a témáról Indítsuk meg a munkát

Kinek kell egy összehúzódó csepp?

Az úgynevezett összehúzódások cseppjét gyógyszeres szülések kiváltására használják.

Terhes nők, akik elmulasztották a határidőt, fogamzásgátló cseppet kapnak, hogy megkönnyítsék a szülést. A kiszámított esedékesség napját gyakran túllépik, és ez önmagában nem jelent problémát. A szülészetben a terjedésről a terhesség 42. hete után beszélnek.

Ha azonban túllépik a határértéket, a szülést gyógyszeresen kell megkezdeni. Az oxitocin infúzió, vagy az összehúzódó csepp, szokásos módszernek bizonyult az érett méhnyakon a szülés előidézésében.

Milyen kockázatokat jelent a zsugorodás?

A kontrakciós csepp csak orvosi felügyelet mellett kerül alkalmazásra, hogy minden szövődményt vagy mellékhatást megfelelő módon lehessen leküzdeni. A helyes adagolás és a megfelelő ellenőrzés mellett a fogamzásgátló csepp nagyon jól tolerálható.

A mellékhatások azonban ritkán fordulhatnak elő.

A fogamzásgátló csepp túladagolásának mellékhatásai

A túladagolás méh túlstimulációhoz vezethet. Ez túlzott összehúzódásokhoz, az újszülött légzéskárosodásához vagy a méh megrepedéséhez vezethet.

Ha a gyógyszert túl gyorsan adagolják, ez hirtelen vérnyomáscsökkenéshez (hipotenzió) és a szívizom véráramának csökkentéséhez (szívizom-ischaemia) vezethet, különösen, ha a beteg korábbi szívbetegségei vannak.

A zsugorodás gyakoribb mellékhatásai

A zsugorodási csepp néhány gyakori mellékhatása a következő

  • fejfájás
  • Tachikardia (túl gyors szívverés)
  • hányinger
  • Hányás

A zsugorodás ritka mellékhatásai

A fogamzásgátló cseppre vonatkozó alábbi reakciókról nagyon ritkán számoltak be:

  • Alvadási rendellenesség, amely trombózist és embolizmust eredményez
  • Allergiás reakciók
  • Csökkent víz a vesék által kiválasztott vesén keresztül és a kapcsolódó vízmérgezés (agyödémahez vezethet)

Hogyan működik a zsugorodásesés?

A fogamzásgátló csepp aktív összetevője egy olyan hormon, amely természetesen az agy különleges részében, azaz a hipotalamuszban termelődik. Ez a hormon oxitocin.

Az oxitocin különféle funkciókat tölt be az emberi szervezetben.
Többek között elősegíti az interperszonális kötelékek kialakulását, ezért gyakran nevezik "ennivalóhormonnak".

Az oxitocin fontos feladatokat lát el a születés alatt és után.
Arra ösztönzi a méh összehúzódását, ami szülést okoz. Gyenge összehúzódás esetén a kontrakciók fokozhatók és a szülés előrehaladható.
Ezenkívül az oxitocin a placentát kiválasztja a szülés után, és a szülés utáni, azaz a szülés utáni vérzést megállítják.

A kontrakciós csepp használata után a kontrakciók általában néhány órán belül jelentkeznek.

Milyen alternatívái vannak a zsugorodási cseppnek?

A fogamzásgátló csöpög az orvostudományi standardnak bizonyult a szülés során. A fogamzásgátló csepp csak akkor használható, ha a méhnyak már érett.

Ha a méhnyak még zárva van, úgynevezett prosztaglandinok használhatók a szülés indukálására. Ezek hírvivő anyagok, amelyek a test különböző receptoraira - azaz kötőhelyekre - hatnak. A prosztaglandinok többek között a méhnyakra is hatással vannak.
Ott közvetlenül felvihetők gél formájában. Alkalmazás vaginális tabletták vagy pesszáriumok formájában is lehetséges. A prosztaglandinok a méhnyak kinyílását idézik elő. A prosztaglandinok szintén indukálhatják a szülést.
A prosztaglandinok alkalmazásának további lehetséges mellékhatása a méh túlzott stimulálása, amely a magzat megnövekedett szívfrekvenciájához és az úgynevezett magzati stresszhez vezethet. A megfelelő adagolás és az orvosi felügyelet mellett azonban csökkenthetők az ilyen szövődmények kockázata.
A tanulmányok azt is kimutatták, hogy a prosztaglandinok felhasználásától számított 24 órán belül a spontán születések aránya jelentősen megnőhet, míg a császármetszés aránya csökkent.

Többet megtudni fogamzásgátlók és Otthoni jogorvoslatok

Mennyi ideig tart az összehúzódás csepp kezdetétől a szülésig?

A fogamzásgátló cseppet folyamatosan kell beadni. Ez azt jelenti, hogy az oxitocin hatóanyag stabil koncentrációját kell elérni a szervezetben.
Ezért az infúzió viszonylag lassú, több órán keresztül fut. A beadás sebessége és időtartama ugyanakkor a csepp adagjától is függ. Ezt adaptálják a meglévő munkaerő-aktivitáshoz, amelyet mindig a CTG-vel ellenőriznek.
Tehát előfordulhat, hogy 2 óra múlva már elég összehúzódás következik be és megkezdődik a szülés.
Mintegy 2 ml / perc sebességet azonban nem szabad túllépni. Összesen körülbelül 500 ml infúzió esetén ez körülbelül 250 perc vagy 4 óra és 10 perc időtartamot eredményez.

Ha a bejutási sebesség túl gyors, jelentős mellékhatások lehetnek, ezért a fogamzásgátló csepp beadásához nagyon fontos a megfelelő idő.

A kontrakciós csepp beadása után a kontrakciók általában néhány órán belül jelentkeznek. Ez azonban nőkönként eltérő lehet. Sok nő azonban arra számíthat, hogy 3-4 órán belül munkába áll.
Maga a szülés általában általában kb. Egy órát vesz igénybe. Bizonyos esetekben azonban a teljes infúzió után a CTG-ben még nem fordulhat elő elégséges munkaerő. Ebben az esetben a munkaerő kiváltására irányuló kísérlet befejeződik. Másnap megismételhető.

Számíthatok-e fájdalmat összehúzódó csepp használatakor?

A szülési fájdalom nőkönként eltérő. Különböző tényezők miatt a szülés még rosszabb lehet.
Például kutatások szerint úgy tűnik, hogy a nagyon túlsúly fokozza a fájdalmat a szülés során.
A pszichológiai tényezők, például a szorongó vagy stresszes elvárások tovább súlyosbíthatják a születéskori fájdalmat.

Fontos megérteni, hogy a szülés során tapasztalt fájdalom nagyon egyedi. Ezért nem lehet általános előrejelzést tenni arról, hogy a várható fájdalom milyen súlyos vagy gyenge lesz.
Ez fogamzásgátló csepp alkalmazása esetén sem lehetséges. A összehúzódások intenzív és ezért fájdalmas szülést eredményezhetnek, de erre nem kell lennie.
Ezenkívül nem mondhatjuk meg, hogy a várandós nő mennyire érezheti a fájdalmat a végén, mivel ez nagymértékben függ a saját fájdalomtűrésüktől.

A zsugorodó csepp használatával járó fájdalomnak nem kell erősebbnek lennie, mint csepp nélküli összehúzódási fájdalomnak.

Olvassa el erről szóló cikkeinket:

  • Fájdalom a szülésben
  • Hogyan enyhítheti a szülési fájdalmakat?

Összehúzódások császármetszés után

Fogamzásgátló csepp felhasználható császármetszés után is. Ez eleinte kétértelműnek tűnhet, de könnyen magyarázható.

A zsugorodási csepp elősegíti a méh összehúzódását, azaz mozgását. Miután a gyermeket császármetszetben eltávolították a méhből és a placentát, a méhnek összehúzódnia és mozognia kell a vérzés megállításához.
Ezt összehúzódási csepp segítségével lehet támogatni. A megfelelő adagban az oxitocin segít megállítani a szülés utáni vérzést.

Ez az eljárás különösen hasznos azoknak a nőknek, akiknek ismert gyengesége van a fogamzásról, akiknél már több császármetszés történt, vagy egy nagyon nagy gyermek születése után (makrosomia).

További információ a Császármetszés