Patellaris lateralizáció

bevezetés

A patella (latinul: héj; térdkapocs) egy háromszög alakú, lapos csontkorong, amely a térdízület előtt helyezkedik el, és kulcsszerepet játszik funkciójában. A térdsapka be van ágyazva a comb combizmába (Quadriceps femoris izom), és elvégzi az ín és a térdízület, valamint a szíjtárcsa közötti helyőrző funkcióját, úgy, hogy a karkar meghosszabbítása révén a húzóerő optimálisan átjut a combizomból az alsó lábszárba.

Annak érdekében, hogy a patella a térdízület elõtt középsõ helyzetben maradjon, a test közepe felé fordul (mediálisan) és oldalra (oldalirányban) oldalsó ragasztásokkal stabilizálják, és a környező izmok a comb csontos csúszási horonyjában vezetik őket. Ha azonban enyhe instabilitás tapasztalható a szalag-izomkészülékben, amely azt biztosítja, akkor az a térdkapocsnak elhagyja a tényleges csúszócsatornát, és oldalra tolódhat.

Ennek az úgynevezett patellaris lateralizációnak az a következménye, hogy egyrészt csökkent a húzóerő átadása, másrészt megnövekszik a patella érintkezési nyomása a csúszó csatornán, ami a térdízületek túlzott és egyenetlen terheléséhez vezet. A térdsapka hátulján, különösen a külső felületen fokozódik az ízületi porc kopása, amely fájdalmas porcbetegség során (Chondropathia patellae), vagy akár a porc teljes, részleges kopása (patellaris arthrosis).

okoz

A patella sima csapágyától való helyzetbeli eltérésének oka általában az egyik stabilizáló rendszer hibája.

Ennek egyik lehetséges oka lehet a térdsapka vagy a csúszócsatorna csont rosszindulatú elrendezése, így például az alakváltozások akadályozzák a fiziológiás csúszást.

Másrészt a patellaris lateralizáció oka lehet a kollaterális ínszalagok instabilitása - különösen a medialis kollateralis ligamentum -, így a térdsapka már nem képes megfelelően irányítani a térdsapkát, és oldalra tolódik. Ez lehet a helyzet például sérülések vagy trauma után, de ezt a veleszületett ligamentumok instabilitása is okozhatja.

A harmadik lehetséges ok a térdvédőt körülvevő izmok kiegyensúlyozatlansága. Vajon a comb külső izmai dominálnak-e, és a comb belső izmai vannak-e (Vastus medialis izom) viszonylag gyengébb, a patella hajlamos egyre inkább oldalra nyomni vagy húzódni a síkcsapágy külső része felé.

Tünetek

A térdsapka helytelen elhelyezkedése vagy a patella túl messzire eső csúszása a csúszócsatornában csak a legtöbb esetben figyelhető meg, amikor már porckárosodás van. Időnként azonban, különösen olyan sporttevékenységek során, mint például a futás, a kerékpározás és az úszás, a térdsapka területén instabil érzés fordulhat elő, mintha bármikor "kiugrna".

Ha a patella ízületi porcja megsérül vagy teljesen megsemmisül a helytelen betöltés miatt, akkor lokális térdfájdalom jelentkezik, amelyet általában a térd elülső térdízületében, közvetlenül a térdvédő mögött vagy annak közvetlen közelében történő mozgás közben éreznek. Ezeket a fájdalmakat elsősorban lejtőn és lefelé történő léptetés, valamint ülő helyzetből való felkelés (úgynevezett „színházi térd”) váltja ki.

Olvassa tovább a témáról a következő címen: Fájdalom a térdfül mögött

A fájdalmas porckárosodást a térdízület általános irritációja kísérheti, amely térd duzzanatának és kiáramlásának formájában nyilvánul meg.

Kinevezés térd specialistával?

Örömmel tanácsollak!

Ki vagyok én?
A nevem dr. Nicolas Gumpert. Ortopédiai szakember vagyok és a alapítója.
Különböző televíziós műsorok és nyomtatott sajtó rendszeresen jelentést tesz munkámról. A HR televízióban 6 hetente láthatsz engem élőben a "Hallo Hessen" csatornán.
De most már eleget jeleztünk ;-)

A térdízület az egyik olyan ízület, amelyben a legnagyobb a stressz.

Ezért a térdízület kezelése (például meniszkusz könny, porckárosodás, keresztezett ligamentum károsodás, futó térd stb.) Sok tapasztalatot igényel.
A térd betegségek sokféle változatát konzervatív módon kezelem.
Bármely kezelés célja műtét nélküli kezelés.

Az, hogy melyik terápiával érik el a legjobb eredményeket hosszú távon, csak az összes információ áttekintése után határozható meg (Vizsgálat, röntgen, ultrahang, MRI stb.) értékelni.

Találhat engem a következőkben:

  • Lumedis - az ortopéd sebész
    Kaiserstrasse 14
    60311 Frankfurt am Main

Közvetlenül az online találkozókon
Sajnos jelenleg csak a magán egészségbiztosítóknál lehet egyeztetni. Remélem a megértését!
További információk rólam Dr. Nicolas Gumpert

diagnózis

Sok esetben a patellaris lateralizáció már diagnosztizálható fizikai vizsgálat révén. Fekvő helyzetben a lateralizáció a patella mozgásának megfigyelésével kimutatható a térdízület passzív és aktív mozgása során (átmenet a meghosszabbítottól a hajlított térdig), és a klinikai tesztek a kollaterális ligamentum instabilitások, az izmok rövidülésének vagy egyensúlyhiányának, a patella elmozdulhatóságának eltéréseit is mutatják. a siklócsapágyukról, valamint a meglévő kopogkárosodásokról (például Zohlen jel). Bizonyos esetekben a kompressziós fájdalmat akkor is észre lehet venni, ha nyomást gyakorolnak a térdsapkára.

Ezenkívül a képalkotás megkönnyítheti vagy támogathatja a diagnózist, különféle módszerek felhasználásával. A választott módszer a térdízület egyszerű röntgenfelvétele, amelyben pontosan meg lehet határozni a patella központosítását, valamint a röntgenfelvételeket 30 °, 60 ° és 90 ° funkcionális helyzetben. Ezenkívül a szonográfia lehetővé teszi a négyfejű izom patológiájának vagy változásainak célzott vizsgálatát, míg a mágneses rezonancia képalkotás lehetővé teszi a ligamentum és a porc szerkezetének részletes értékelését.

Olvassa tovább a témáról a következő címen: A térd MR

A patellar diszplázia és a lateralizáció illusztrációja

  1. Térdfül (patella) lateralizációval
  2. Térdkapocs csúszócsapágy (femoro-patellar ízület)
  3. Comb (combcsont condyle)

terápia

A patellaris lateralizáció kezelését általában csak akkor fontolják meg, ha olyan tünetek merülnek fel, amelyek a beteg mindennapi életének korlátozásához vezetnek.

Ez általában egy egyszerű, konzervatív terápiával kezdődik, amelynek során a térd izom-ligamentum készüléke ok-okozati különbségeit fizioterápiával kell orvosolni. A professzionális gyógytornász által rendszeresen elvégzett gyakorlatok célja a combizmok kiegyensúlyozatlanságának kiegyenlítése vagy kijavítása izmok erősítésével, izom nyújtásával és koordinációs gyakorlatokkal. A fő hangsúly itt a hatalmas medialis izom (a négyfejű izom medialis része) erősítése, az ischiocrural izmok és az iliotibális traktus nyújtása, valamint a térdízület mozgási sorrendjének jobb koordinálása. Sok esetben a patella központosítása és a csúszócsatorna jobb csúsztatása így érhető el.

Támogató hatással lehet a térdtartó viselése vagy a szalagok professzionális alkalmazása, amelyek ellensúlyozhatják a térdsapka vagy a térdízület oldalsó ízületeinek instabilitását. Ezenkívül a fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők (például ibuprofen, diklofenak) rövid távú beadása enyhíti a tüneteket.

Ha azonban a konzervatív terápiás intézkedések sikeresek, vagy ha a patella már súlyos porckárosodással jár, bizonyos esetekben csak a műtéti kezelés tünetek enyhítéséhez vezethet. Különféle műtéti módszerek állnak rendelkezésre, amelyek minimálisan invazív, artroszkópos vagy nyílt műtétek:

A medialis térdízület kapszula részeinek összegyűjtése lehetséges (medialis retinaculum), A térdízület oldalsó kapszularészeinek hasadékai (oldalsó retinaculum), a medialis kollaterális ligamentum műanyagja (MFPL rekonstrukció), a térdsapka ligamentumának csontos sérülése (a Ligamentum patellae- Helyezze fel az állkapocsot, és mozgassa tovább a mellékletet mediálisan).

Feladatok

Különböző gyakorlatok vannak a patellaris lateralizáció ellensúlyozására. A gyakorlatok fő célja a hatalmas medialis izom edzése. A combizom felelős a térdízület nyújtásáért és a térdsapka vezetéséért. A combizmok megerősítése csökkentheti a patellaris dislokáció kockázatát. A combra gyakorolt ​​tipikus gyakorlatok a lábprések vagy a mély guggolás. Ezen felül a Theraband gyakorlatok hasznosak a külső forgatók megerősítésében. Ehhez a Theraband-ot meg kell nyújtani a térdízületek körül, és a lábakat el kell mozgatni, a csípő behajlítva.

Kinesio szalagok

A Kinesio szalagokat gyakran használják a térdsapka patellaris lateralizációjához és elmozdulásához. A szalag feszültsége erősíti a térdízület stabilitását és elősegíti a vérkeringést. Ezáltal elősegíti a sérült szalagok vagy izomszerkezetek gyógyulását. A combizom gyors gyógyulása és erősítése a patellar ligamentum megerősítéséhez vezet, és megakadályozza a diszlokációt.

Olvassa tovább a témáról a következő címen: Kinesio szalag

kötszer

A térdtartó segíthet a patellaris lateralizációban és megakadályozhatja a térdsapka elmozdulását. A kötszerek enyhítik a térdízületet és enyhítik a fájdalmat. A kompresszió révén aktiváló hatással is rendelkeznek, és így elősegítik az inak és szalagok regenerálódását, valamint a mobilitást. A kötszer fokozza a térdízület stabilitását, és segít megőrizni a térdsapkát anatómiai hasadékában.

talpbetét

A patellaris lateralizáció a térdsapka kifelé történő elmozdulását eredményezi. Ez növeli a diszlokáció kockázatát. A talpbetét segítheti a térdízület stabilizálását és támogatja a járási dinamikát. A talpbetéteket gyakran használják orr- vagy ütögető térdhez. Patellaris lateralizáció fordulhat elő térddel, így a talpbetét használata segíthet. Ha azonban a patellaris lateralizáció oka a veleszületett csont diszplázia vagy a ligamentális elváltozások, akkor a talpbetét kevés segítséget jelent.

Olvassa tovább a témáról a következő címen: Térd térd