Mi a rotációs mandzsetta szindróma?

meghatározás

A rotátor mandzsetta szindróma a vállízület bursa-gyulladása (bursitis subacromialis) és a rotátor mandzsettát alkotó izmok tendinitisz-gyulladása. A rotátor mandzsetta négy izomból áll, amelyek a vállízületben tartják és stabilizálják a gömb fejét. A rotációs mandzsettát M. supraspinatus, M. infraspinatus, M. subscapularis és M. teres minor képezik. A rotációs mandzsetta szindróma általában a supraspinatus izom inakát érinti. A szindróma kezelése fontos a szövődmények, például az inak könnyének megelőzése érdekében.

Olvassa el a témával kapcsolatos cikket: A váll bursitisz

Ezek a tünetek segítenek felismerni a rotációs mandzsetta szindrómát

  • Fájdalom a vállízületben, különösen, ha a rotátor izmai mozognak. Itt olyan mozgások, mint például az emelés, a szétterítés, a kar kifelé vagy befelé fordítása kiváltják a fájdalmat.

  • Az implantációs szindróma a rotációs mandzsetta szindróma tipikus jele, ahol a fájdalom akkor jelentkezik, amikor a kar 60 és 120 fok közötti szögben felemelkedik.

  • Fájdalom jelentkezik, amikor az érintett vállon fekszik. Ezért vannak éjszakai panaszok.

  • A fájdalom a válltól a karig terjedhet.

  • Hirtelen, súlyos fájdalom, amelyet korlátozott mozgékonyság követ, az valószínűleg a rotátor mandzsetta inakönnyje.

Éjszakai fájdalom

Az éjszakai fájdalom a rotációs mandzsetta szindróma tipikus tünete. Az is jellemző, hogy a fájdalom éjszaka növekszik a nappali időhöz képest. A fájdalom elsősorban az érintett oldalon feküdt. Annak elkerülése érdekében, hogy ezt a fájdalmat és a zavart éjszakai alvást elkerüljék, az érintett vállot fekve kell enyhíteni.

Kinevezés vállspecialistával

Örömmel tanácsollak!

Ki vagyok én?
A nevem Carmen Heinz. Ortopédia és trauma műtét szakorvos vagyok a Dr..

A vállízület az emberi test egyik legbonyolultabb ízülete.

A váll (rotációs mandzsetta, impingmentációs szindróma, meszesedött váll (tendinosis calcarea, bicepsz-ín stb.) Kezelése ezért sok tapasztalatot igényel.
A vállbetegségek sokféle változatát konzervatív módon kezelem.
Bármilyen terápia célja a teljes gyógyulás műtét nélkül.
Az, hogy melyik terápiával érik el a legjobb eredményeket hosszú távon, csak az összes információ áttekintése után határozható meg (Vizsgálat, röntgen, ultrahang, MRI stb.) értékelni.

Találhat engem a következőkben:

  • Lumedis - az ortopéd sebész
    Kaiserstrasse 14
    60311 Frankfurt am Main

Közvetlenül az online találkozókon
Sajnos jelenleg csak a magán egészségbiztosítóknál lehet egyeztetni. Remélem a megértését!
További információt rólam megtalálhat a Carmen Heinznél.

A mozgás korlátozása

A mozgás korlátozása a rotációs mandzsetta szindróma általános tünete. Mindenekelőtt a korlátozás a fájdalomból fakad, így bizonyos mozgások egyszerűen kerülhetők. Ez elsősorban a kar oldalra emelését jelenti. Ha a váll már hosszú ideje gyulladt vagy megismétlődik, befagyott vállhoz vezethet, amelyet fagyasztott tartónak is nevezünk.
A váll csak minimálisan mozgatható. A rotációs mandzsetta szindróma esetén ügyelni kell a megfelelő védelemre és a korai kezelésre annak érdekében, hogy a mozgás korlátozását a lehető leggyorsabban behatárolják vagy korlátozzák.

Tudjon meg többet a témáról: Fagyos váll

A vállízület gyulladása

Az ízület gyulladását a vállízület szerkezeteinek túlterhelése váltja ki. A bursát különösen érinti a rotációs mandzsetta szindróma, és biztosítja, hogy a gömb feje ne dörzsöljön a váll tetőjéhez, amikor a kar felemelkedik.Ha ez gyulladt, akkor csapdába esik a két közös partner között, és fájdalmat okoz. A gyulladás ezután a környező struktúrákba terjedhet, és fájdalmat, bőrpírot és duzzanatot okozhat.
Mivel a gyulladás megtámadhatja a rotátor izmok ízületének struktúráit és inait, ez a váll kalcifikációjához vagy a struktúrák részleges elpusztulásához vezethet, és így például inakörést okozhat. Ezért fontos, hogy a gyulladást a lehető leggyorsabban kezeljék.

Ez a téma is érdekli: A forgó mandzsetta gyulladása

Impingement szindróma

Az impingement szindróma a rotátor mandzsetta szindróma összefüggésében írja le a vállízület fájdalmát a kar felemelésekor. Az ín vagy a környező szövet becsípődött az ízületben, amely a túlhasználat vagy degeneráció miatt szűkült, fájdalmat okozva. A supraspinatus izom inak a leggyakrabban. A fájdalom általában akkor jelentkezik, amikor a karok oldalirányban felemelkednek 60 és 120 fok közötti szögben. Ez a szögtávolság "fájdalmas ív" néven is ismert. A vállfájdalom mellett a mozgás is korlátozott. A szövődmények ínszakadásként, ismétlődő bursitisként vagy csökkent váll-ízületként jelentkezhetnek.

További információ a témáról: Impingement szindróma

Hol jelentkezik a fájdalom?

A fájdalom elsősorban a vállízületben érezhető, és általában az érintett személyek pontosan lokalizálhatók. Különösen akkor fordulnak elő, amikor az érintett izom stressz alatt áll. A kar előre vagy oldalra emelése fájdalmat okozhat. Például, ha a supraspinatus izom befolyásolja, akkor kellemetlen érzés fordul elő, amikor a kar oldalra van emelve. A fájdalom mozgás közben a karba is sugárzhat.

okoz

A rotátor mandzsetta szindróma általában a vállízület túlzott vagy helytelen terheléséből származik. A sportolókat gyakran befolyásolja, de azok, akik felső munkát végeznek, rotátoros mandzsetta szindrómát is kialakulhatnak. A túlterhelés vagy a helytelen betöltés a vállízület és az átalakulás folyamatainak gyulladásához vezethet. Ezenkívül az 50 éven felüli embereket gyakran érintik vállpanaszok, mivel a degeneratív folyamatok rotációs mandzsetta szindrómát is kiválthatnak.

diagnózis

Rövid kihallgatás (anamnézis) után a váll vizsgálata különösen a rotátor mandzsetta szindróma jeleit mutatja. Például az orvos ellenőrzi, hogy melyik mozgás okozza a fájdalmat (felemelés, a kar be- vagy kifelé fordítása). Ha például van impingmentációs szindróma - vagyis a vállfeszültség a gyulladt bursa miatt -, fájdalom jelentkezik, amikor a kar oldalirányban felemelkedik.
Különböző speciális fizikai tesztek adhatják az orvosnak következményeket az érintett inakról vagy szerkezetről. A képalkotó diagnosztikához a röntgenfelvételek felhasználhatók a csontok és meszesedések felmérésére, vagy ultrahang és MRI segítségével a lágyszövetek és a gyulladás megjelenítésére.

Mikor van szüksége MRI-re?

Az MRI csak akkor alkalmazandó, ha a konzervatív (nem műtéti) terápiás intézkedések miatt nincs javulás, vagy ha a gyulladás újra és újra jelentkezik. Mivel az MRI nagyon drága vizsgálat, azt csak indokolt esetben kell elvégezni. Az MRI-t akkor is elvégezzük, ha a forgó mandzsetta repedt. Akut fájdalom és akut erővesztés egy törést jelez. Az MR-t arra használják, hogy lokalizálják a törést és megmérjék a mértékét.

terápia

A rotációs mandzsetta szindróma kezelése főként konzervatív. A műtétet csak akkor veszik fontolóra, ha a nem műtéti kezelési intézkedések meghiúsulnak. A rotátor mandzsetta szindróma kezelésére a következő lehetőségek állnak rendelkezésre:

  • Fájdalomterápia tabletták, krémek vagy gélek felhasználásával,

  • Fizioterápia (manuális terápia, testmozgás),

  • Kortizon injekció a vállízületbe (intraartikuláris beszivárgás),

  • A forgó mandzsetta nyújtása és megerősítése,

  • Sebészeti terápia ízületmintával (artroszkópia) vagy nyílt műtéten keresztül.

Gyógyszer

A gyógyszereket a gyulladás csökkentésére és a fájdalom enyhítésére használják. Nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek (nem szteroid gyulladáscsökkentők), például ibuprofen alkalmazhatók erre. A megfelelő fogyasztás érdekében rendszeres fogyasztást kell biztosítani. A tablettákat naponta háromszor kell bevenni. Mivel ezek a fájdalomcsillapító gyógyszerek gyakran megtámadhatják a gyomor nyálkahártyáját, hosszantartó alkalmazás esetén vagy olyan betegek esetén kiegészítő gyomorvédelmet kell biztosítani, mint pl.

Feladatok

A rotátor mandzsetta izmait ki kell nyújtani és erősíteni a szindróma kezelésére és megelőzésére. Gyakorlatok elvégzése előtt ellenőrizze, hogy a váll megfelelően fel van-e melegítve, például vállkörökkel. Az izmok erősítése érdekében a könnyű súlyokkal történő gyakorlatokat kábelhúzó állomáson lehet elvégezni (például az edzőteremben). Azokat az izmokat, amelyek felelősek a belső és külső forgásért és a kar felemeléséért, meg kell képzni. Fontos továbbá, hogy a gyakorlatokat követően a vállát minden irányban megfelelően meghosszabbítsuk.

Kortizon injekció

A kortizon injekciót a vállízület gyulladásának csökkentésére és a fájdalom enyhítésére használják. Ezt a terápiát intraartikuláris infiltrációnak is nevezik, ahol a kortizonot közvetlenül az ízületbe injektálják. Például a kortizon-készítmény, a triamcinolone alkalmazható. Ennek a terápiának általában azonnali fájdalomcsillapító hatása van, de nem szabad túl gyakran alkalmazni, mivel a kortizon az inak degenerációjához vezethet, és inak szakadást válthat ki.

Tudjon meg többet a témáról: Kortionterápia ízületi betegségek esetén

szalagra

A ragasztás további támogatást nyújt a konzervatív terápiához a gyógyulási szakaszban, stabilizálja a vállát és megkönnyebbíti az izmokat. A váll ragasztása érdekében ezt a korábbi, helyes utasítások szerint kell megtenni, például egy gyógytornász vagy orvos részéről. Mivel szintén nehéz magadba helyezni a szalagot, szükséges, hogy a szalagot valaki más rögzítse.

Mikor kell egy műtét?

Operációra van szükség, ha a konzervatív intézkedések nem hatékonyak, és például a fájdalom és a korlátozott mozgékonyság hosszabb ideig fennáll. A műtét másik indikációja az, ha a vállproblémák egyre inkább korlátozzák az érintett személyt megszokott életük folytatása során, és az életminőség romlik. Közös reflexió segítségével a mozgást korlátozó zavaró struktúrák eltávolíthatók (dekompresszió).

Időtartam / előrejelzés

A rotációs mandzsetta szindróma időtartama attól függ, hogy milyen gyorsan történik a kezelés. Ha a váll továbbra is feszültség alatt áll, a gyógyulási idő késleltethető, és akár az is eredményezheti, hogy műtét szükséges. Ezért fontos, hogy orvoshoz forduljon, ha vannak rotációs mandzsetta szindróma jelei, és kezdje el a terápiát korán. Ha a szindrómát a degeneratív folyamatok okozzák a vállban, a panaszok gyakran újra és újra felmerülnek.

A rotátor mandzsetta szakadás

A rotációs mandzsetta könny egy teljes vagy részleges könny egy vagy több inakban. Ennek okát az inak degeneratív folyamata okozhatja. Balesetekkel járó trauma vagy ismételt kisebb sérülések (például a túlzott feszültség miatt) az inak szakadását is okozhatják. Ha az inak elfordulnak a rotációs mandzsetta szindróma következtében, ez általában a szindrómával járó gyulladás következménye.

A szakadás spontán, súlyos fájdalom és hirtelen erő veszteség miatt észlelhető a vállon. Vannak mozgáskorlátozások is, amelyek szintén észrevehetők az orvos által végzett fizikai vizsgálat során. Ezenkívül a váll röntgenfelvételét is el kell végezni, amelynek során a felkar feje gyakran észrevehető. Ultrahang vagy MRI elvégezhető a repedés további értékelésére.

A terápiát - különösen idős és inaktív betegek esetén - konzervatív eszközökkel hajtják végre, és csak akkor váltják át a műtéti terápiára, ha a konzervatív terápia sikertelen. Különösen fiatal és aktív betegek esetén a lehető leghamarabb műtétet kell elvégezni, amelynek során az inak ismét összevarródnak. A műtét után a karot hat hétig oldalra kell emelni, hogy megkönnyítsék az inakvarrás megterhelését.

További információ a témáról: A rotátor mandzsetta szakadás